Çocuklarımızın bazen bizi anlamadığına inanırız. Ne tesadüftür ki, onlar da ‘anne ve babalarımız bizi anlamıyor’ diye üzülür, strese girer, hatta öfkelenirler.

Çocuk danışmanlığı; bizi çocuğumuza, çocuğumuzu ise bize yakınlaştırır. Kötü alışkanlıklardan ve başarısızlıktan kurtarır. Çocuklar bizim her şeyimiz. Bizim geleceğimiz, bizden olup bizim şekil verdiğimiz tek canlı. Bizim emeğimiz. Çocuklar için 0-12 yaş aralığı çok önemlidir. Her ailenin en büyük hayali çocuklarının mutlu ve başarılı bireyler olarak yetişmesini görmektir. Fakat modern yaşantımızın gereği çocuklarımız çevresel koşulların ve medyanın çok büyük etkisi altında yetişmektedir. Ailenin çocuk üzerinde etkisinin de azaldığı anlamına gelmektedir bu durum. Birçok yerden etkileşim altında kalan çocuğun psikolojik dengesinin bozulması ve istenmeyen davranış bozuklukların ortaya çıkmasına zemin oluşturmaktadır. Danışmanlık merkezimizde uzman pedagog ve danışmanlar eşliğinde aile, çocuk, gerekirse öğretmenleriyle görüşülüp soruna yönelik çözümler uygulanır. Bu süreçte aile, öğretmen ve çocuk aynı anda danışmanlık hizmeti alır.

Danışmanlıklarımızdan bazıları:

 • Hiperaktivite ve dikkat eksikliği
 • Okul başarısızlığı
 • İnternet, TV, Bilgisayar Bağımlılıkları
 • Alt ıslatma
 • Gece korkuları
 • Fobiler
 • Yalan söyleme
 • Tikler
 • Motivasyon sorunu
 • Yeme bozuklukları
 • Özgüven eksikliği

 Aile içindeki etkileşim çocuğu ya “ben değerliyim”, ya da “ben değersizim” duygusuna götürür. Çocuğunuz sizin hayatınızda ilk ve tek olarak dünyaya getirdiğiniz parçanız. Bir çamurdan güzel bir seramik yapmak gibi her an yıllarca emek vererek onu büyütürsünüz. Yoktan var etmeyi siz ilk defa onda görürsünüz. Sabır ölçeğiniz ilk onda kendini gösterir. İlk karşılıklı sevgiyi onda tadarsınız. Siz yaşamı onda, o da ait olmayı sizde görür. Böyle muhteşem bir parçanın aile içindeki huzursuzluklardan nasibini alması veya almaması birçok zaman sizin elinizde. Ya siz uzmanınıza danışarak sağlıklı bir bireyin büyümesine önderlik yapacaksınız ya da ilk ve tek en önemli parçanızı şansa bırakacaksınız.  Çocuğunuz için yapacağınız en değerli şey onu anlamanın yollarını araştırmak ve onu anlamaya çalıştığınızı ona hissettirmek. Bu da ‘Profesyonel Çocuk Danışmanlığı’ ile olur. Çocuğunuzla aranızda sağlam köprüler oluşturmanıza yardımcı olur.
 Birkaç dip not:  

1- Çocuğunuza zaman ayırın

Günlük rutin, kısa etkileşimler paylaşmanın yerini tutmaz. Ev içinde sorumluluk duygusunun gelişmesi ve onun da ev işlerine katkı sağladığını hissettirmeniz örneğin, çamaşırları makineye atması, yıkanmış çamaşırları asması, arabayı yıkarken size yardımcı olmasını istemeniz, alışverişe birlikte çıkmanız veya banka posta işlerinizde bir yardımcı rolü vermeniz; çocuğunuzun ‘ben de varım ben de bir şeyler yapıyorum ve değerliyim’ duygusunu hissetmesini sağlar. Ayrıca kaybedilen zamanı maddi şeylerle telafi edemeyeceğinizi unutmamalısınız. Para yerine koyulabilir, ancak zaman asla geri getirilemez.


 2- Hayatınızda hiç bir şey, sizde dâhil olmak üzere mükemmel değilsiniz. O zaman neden mükemmel olmaya çalışıyorsunuz?  

Anne ve baba olarak elinizden gelenin en iyisini yapmaya gayret etmeniz yeterli olacaktır. Ancak her insan gibi kusurlarınızın olabileceğini, zaman zaman hatalar yapabileceğinizi de kabul edin. Edin ki daha az hata yapabilesiniz. Unutmayın; çocuğunuzun mükemmel bir anne-baba dan daha çok; onu seven, koruyan ve kabul eden bir anne ile babaya ihtiyacı vardır. Ayrıca herkesin hata yapabileceğini ve hataları hoş görebilmeyi bilmeniz ve bu hataları birer öğrenme fırsatı olarak değerlendirebileceğinizi anlamanız, çocuğunuza verebileceğiniz paha biçilmez bir yaşam dersi olacaktır.
3- Çocuklar dinlemekten çok gözlemleyerek algılarını açar ve kendilerini ifade ederler.  

Çocukların alıcıları daha geniştir. Her şeyi algılayıp onu pratiğinde uygulamak isterler. Yani sizin verdiğiniz teorik bilgi, çocuğunuz tarafından herhangi bir zaman diliminde ya size ya da başkasına karşı kullanılacaktır. Uzun konuşmalar ve nasihatler nadiren akılda yer eder, oysa davranışlarınız etkili, net mesajlar verir. Örneğin çocuğunuzun dürüst ve şefkatli bir insan olmasını istiyorsanız, öncelikle siz dürüst ve şefkatli davranan biri olmalısınız.


4- Dinlemeden konuşmayın, yoksa sizde dinlenmezsiniz.

Konuştuğunuz konu ne olursa olsun, siz ne kadar çok dinlerseniz, çocuğunuz da size o kadar çok şey anlatır. Elbette bu da karşılıklı konuşmanızın çok daha etkili ve anlamlı olmasını sağlar.


5- Özgüven ruh sağlığının temel taşıdır.

Çocuğunuz, yalnızca yaşına uygun olmak kaydıyla, kendi seçimlerini yapabilme ve kararlarını verebilme olanağını ve imkânını bulabilirse net ve sağlam bir özgüven duygusuna sahip olabilir. Örneğin, çocuğunuzun hatalı davranışlarını düzeltmeye çalışırken, ona iki doğru seçenek sunabilir ve bunlardan birini kendisinin tercih etmesine izin verebilirsiniz.


6- Çocuğunuz size bir soru sorduğunda, konu ne olursa olsun basit ve güvenilir bir cevap verin.  

Ölüm, doğum ve benzeri zor konulardaki soruların uzun uzun açıklamalar gerektirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak aslında çok fazla ayrıntı ve bilgi vermek, bir varil suyu bir bardağa doldurmaya çalışmaya benzer: Bu kaynakların israf olmasına ve alıcının yorulmasına neden olur. Çocuğunuzun yaşına ve gelişim düzeyine uygun, kısa, net ve doğru bilgileri vermeniz her zaman için yeterli olacaktır. Bilinçli Ebeveyn seminerlerimize katılıp 0-12 yaş arası çocuk gelişimi üzerine pedagojik bilgileri alabilirsiniz.

Seminerlere katılmak için Bilinçli Ebeveynler Okulu mylifedanismanlik@gmail.com posta adresine mail atabilirsiniz.

İletişim : Ofis Tel: 0324 238 53 88 - Gsm: 0507 232 14 89