Öğrenci Koçluğu

Öğrenci koçluğu; öğrencinin eğitim ve öğrenim dönemi içinde farklı, özgün becerilerinin kazandırılmasını, ailelerin çocukları ile iletişimini güçlendirilmesini, özgüvenli bireyler haline gelmesini, okul içinde veya dışında oluşabilecek sorunlara yönelik mücadele etme, çözüm üretebilme, algı ve farkındalık yaratabilme olgularının geliştirilmesini amaçlar.

Her yeni dönem içinde değiştirilen eğitim sisteminde sınavlarla dolu bir öğretimin içinde ister istemez öğrencilerin geleceğe dair beklentileri, umutları, çalışma disiplinliği zaman zaman sekteye uğrayabiliyor.

Dershanelerin kapatılması sonrasında etüt merkezlerin yeniden açılması, dershanelerin okul olması, teog, lys, ygs gibi birçok sınavın stresi, okul değişiklikleri, taşınmalar, internet - tv bağımlılığı, sosyalleşememe, ebeveyn kaybı veya aile parçalanması, kronik hastalıklar, takıntılar, ergenlik gibi durumlar öğrencide kalıcı olabilecek psikolojik sorunlar yaratabilir.

Bu gibi dönemlerde aile bazen iş ve sosyal yaşantının yoğunluğun yeteri kadar destek olamayabilir veya kişi kendisini aileye açabilecek kadar güçlü hissetmeyebilir. Profesyonel kadromuzla beraber bu dönemlerde öğrenciye destek olabilmek, özgüvenini yükseltmek, kendisi ve ailesiyle daha güçlü iletişim oluşturabilmek için öğrenci koçluğu danışmanlığı hizmeti verilir.

Öğrenci koçluğunu yapan kişiler lisan eğitimlerinden sonra 450 saatlik Aile Danışmanlık Eğitimi ve süpervizyon alan kişilerden oluşur.

Öğrenci koçluğu, öğrencinin yeteneklerinin farkına varmasını, sosyal becerilerinin geliştirilmesini, motivasyonun yükseltilmesi, sınav kaygısının minimalize edilmesi, akranları ile daha iyi iletişime girmesi, gelecek perspektifinin oluşturulması, birey olabilmesi, gününü daha iyi organize etmesi gibi konularda destek verir.

Ders çalışamama veya motivasyonlarının düşmesi kişinin kendisine küsmesi, kendisine inanmaması, ailesine karşı tepki, yeteneklerinin farkına varılmamasından kaynaklanır. Öğrenci koçluğu ile beraber bu sorunların önüne geçilmiş ve başarı oranları eskiye göre çok daha fazla yükseltilmiş olur.

Öğrenci koçluğu haftalık periyotlar halinde görüşmeler yapar.