google-site-verification=XtKKqRbJ9gM24tDGa91M0fp6DO8xwwqhZOI4iSwZUMk Mylife Psikolojik Danismanlik ve Koçluk - Psikolog, Pedagog, Terapist
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam36
Toplam Ziyaret1110353
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim

Aile ve İş Stresinizin Kaynağını Bulun İşte Size Stresle Baş Etme Yolları ve Teknikleri EkremÇulfa

Aile ve İş Stresinizin Kaynağını Bulun İşte Size Stresle Baş Etme Yolları ve Teknikleri Ekrem Çulfa Stresle baş etmenin yolu , ilk önce stresinizin olası kaynaklarını tespit etmek ve onları doğru şekilde tanımlamaktan geçiyor. Fakat bu çoğu

Aile ve İş Stresinizin Kaynağını Bulun İşte Size Stresle Baş Etme Yolları ve Teknikleri

Ekrem Çulfa


Stresle baş etmenin yolu , ilk önce stresinizin olası kaynaklarını tespit etmek ve onları doğru şekilde tanımlamaktan geçiyor. Fakat bu çoğu zaman göründüğü kadar kolay değil. Çünkü stres yaratabilecek içsel sebepler genellikle kolay fark edilebilecek kadar açık olmuyor.

 

Mesela iş yerinizde yetiştirmeniz gereken görevler var ve bunların sizde stres yarattığını fark ettiniz. Ama asıl stres kaynağınız size verilen işler değil, sizin erteleme alışkanlığınız ya da mesleki beklentilerinizle ilgili bir problem olabilir.


İşte bu yüzden, stresinizin asıl kaynağını tespit etmek istiyorsanız, öncelikle alışkanlıklarınızı tutumlarınızı ve stresli olmanızla ilgili ürettiğiniz bahaneleri analiz etmelisiniz. Bunun için yanıtlamanız gereken başlıca sorular var:

1. Stresinizi erteliyor ya da geçici olarak örtbas ediyor olabilir misiniz? Mesela en son ne zaman huzurlu hissettiğinizi hatırlayamamanıza rağmen ‘mutlu olmak için binlerce sebebim var’ diye kendinizi telkin etmek gibi.


2. Stresi ev ve iş hayatının bir parçası olarak mı tanımlarsınız (Burada işler kontrolden çıktı!), yoksa kişiliğinizin bir parçası olarak mı (Biraz gerginim hepsi bu!) ?


3. Stresinizin çevre kaynaklı olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa stresli olmanın tamamen normal olduğunu ve çevrenin bahane edilemeyeceğini mi düşünüyorsunuz ?


4. Stresin kontrolden çıkacak boyuta ulaşmaması için, stresin sizden de kaynaklanıyor olabileceğini kabul etmelisiniz.

Stres Günlüğü Tutun
Bu yöntem, stresinizin asıl kaynağını belirlemede ve onunla baş etmek için bir yol bulmada size yardım edebilir. Kendinizi ne zaman stresli hissetseniz, oturup yazın. Daha sonra, yazdıklarınızı okuduğunuzda ortak temalar ve konular göreceksiniz. Bu da, stres oluşturan asıl sebebi bulmanızı ya da en azından size kötü hissettiren şeylerin ne olduğunu anlamanızı sağlayacak. Stres günlüğü tutarken şunların üzerinde durmaya çalışın:

Strese ne sebep oldu? (Emin değilseniz tahmin yürütün.)

Bu bana fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettirdi?

Strese cevaben nasıl davrandım, stres bende nasıl bir davranış değişikliğine yol açtı?
... Yine de stres kaynaklarınızı kurutamıyorsanız,
Profesyonel Destek hattımızı arayıp profesyonel yardım alın 05447243650

2541 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın