google-site-verification=XtKKqRbJ9gM24tDGa91M0fp6DO8xwwqhZOI4iSwZUMk Mylife Psikolojik Danismanlik ve Koçluk - Psikolog, Pedagog, Terapist
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam29
Toplam Ziyaret1110259
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim
Psikolojik Danışman Tuğba Tari 0541 424 87 10
pskdantugbatari@gmail.com
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?
16/07/2022
ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA NE ZAMAN VE HANGİ DURUMLARDA YARARLI ?
 
Ülkemizde özellikle koronavirüs ve pandemi döneminde popülerleşen, fakat yurtdışında yıllardır üzerine çalışılan bir danışmanlık yöntemi olan çevrimiçi (online) psikolojik danışma günümüzde git gide daha çok tercih edilen bir yöntem olmaktadır. 
Bazı görüşler çevrimiçi psikolojik danışmanın yüz yüze psikolojik danışma kadar işlevsel olmayacağını savunurken, bazı uzmanlar ise birçok insanın bu hizmete ulaşımını desteklediği için çevrimiçi psikolojik danışmanın yaygınlaşması gerektiğini düşünmektedir.
Peki, yüz yüze psikolojik danışma sürecine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?
 
AVANTAJLAR
 
Bulunduğu bölgede ruh sağlığı uzmanı olmayan ya da yaşadığı yerdeki uzmanlardan farklı dilde konuşan biri çevrimiçi psikolojik danışmanlık sayesinde bu hizmete ulaşabilir.
Evden çıkamayacak olanlar, örneğin küçük çocuğu ya da bakım vermesi gereken biri olup da onu bırakamayan kişiler bu hizmetten yararlanabilir. 
Çevrimiçi ortamda kendini daha güvende hissedenler bu hizmeti tercih edebilir. Örneğin bir birey terapi odasında kendini açmakta zorlanırken kendi odasında daha rahat hissedebilir.
Saatler daha esnek olabileceği ve ulaşım problemleri ortadan kalkacağı için kısıtlı vakti olan ya da yoğun çalışan insanların da danışmanlık hizmetinden yararlanabilmesine olanak tanır.
 
 DEZAVANTAJLAR
 
Elektrik kesintisi, yavaş internet, teknolojik cihazların arızalanması gibi sorunlar çevrimiçi psikolojik danışmanın en büyük dezavantajlarıdır. Bunun için önceden planlamalar yapılarak ve tedbirler alınarak hazırlıksız yakalanma durumu önlenebilir.
Psikolojik danışman eğer evden bağlanacaksa rahatsız edilme olasılığı olabilir. Yine danışan da kalabalık bir ortamda görüşmeye girmek isteyebilir, ya da evindeki diğer bireylerin onu duyacağı endişesiyle tam anlamıyla açık olamayabilir.
Özetle, çözülmesi gereken bazı dezavantajları bulunsa bile çevrimiçi psikolojik danışmanın, ruh sağlığı hizmetlerinin herkes için ulaşılabilir olması adına büyük bir avantaja sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca günümüz teknoloji çağında, birçok hizmet gibi ruh sağlığı hizmetinin de böyle bir alternatifi olması kaçınılmazdır.

 
Siz de çevrimiçi (online) danışmanlık hizmeti almak isterseniz aşağıdaki numaradan bize ulaşabilirsiniz. ☎️ 05414248710


940 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları