google-site-verification=XtKKqRbJ9gM24tDGa91M0fp6DO8xwwqhZOI4iSwZUMk Mylife Psikolojik Danismanlik ve Koçluk - Psikolog, Pedagog, Terapist
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret1110352
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim
Furkan Çulfa
furkanculfa@gmail.com
👨‍👩‍👧‍👦 Elektra Kompleksi Nedir? Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler
11/06/2024
👨‍👩‍👧‍👦 Elektra Kompleksi Nedir? Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler yapmalı? Neler yapmamalı? 👨‍👩‍👧‍👦

👇🏽👇🏽👇🏽👇🏽

✨ Elektra Kompleksi, Sigmund Freud’un Oedipus Kompleksi’nin kız çocukları için geçerli olan versiyonudur. Bu terim, 1913 yılında Carl Jung tarafından ortaya atılmıştır. Elektra Kompleksi, 3 ile 6 yaşları arasında, bilinçsiz bir şekilde babasına cinsel olarak bağlanan ve annesine karşı giderek daha düşmanca davranan kız çocuklarıyla alakalı bir durumdur. Bu kompleks, Yunan mitolojisindeki Elektra ve kardeşi Orestes’in hikayesinden esinlenerek adlandırılmıştır.

🌟

Elektra Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler şu adımları izleyebilir:

🎯✅ Yapılması Gerekenler:


* Profesyonel Yardım Almak: Çocuğunuzda Elektra Kompleksi belirtileri gözlemliyorsanız, bir çocuk psikoloğundan profesyonel yardım almak önemlidir.

* Duygusal Destek Sağlamak: Çocuğunuza duygusal destek verin ve onun duygularını anlamaya çalışın. Onunla açık ve dürüst bir şekilde konuşun.

* Ebeveynler Arasında Tutarlılık: Anne ve baba olarak tutarlı ve uyumlu bir şekilde hareket edin. Çocuğunuzun her iki ebeveyniyle de sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olun.⚠️⛔ Yapılmaması Gerekenler: 


* Cezalandırmaktan Kaçınmak: Çocuğunuzun duygularını cezalandırmaktan kaçının. Bu, durumu daha da kötüleştirebilir.

* Aşırı Tepki Vermemek: Çocuğunuzun davranışlarına aşırı tepki vermekten kaçının. Sakin ve anlayışlı bir yaklaşım benimseyin.

* Ebeveynler Arasında Çatışma: Anne ve baba arasında çatışma yaratmaktan kaçının. Çocuğunuzun her iki ebeveyniyle de sağlıklı ilişkiler kurmasına yardımcı olun.

🌟

Bu adımlar, Elektra Kompleksi ile başa çıkmada yardımcı olabilir ve çocuğunuzun sağlıklı bir şekilde büyümesine katkı sağlayabilir.


📌 Bu süreçte ebeveynlerin sabırlı ve anlayışlı olmaları, çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesine yardımcı olacaktır. Eğer bu konuda endişeleriniz veya sorularınız varsa, bir uzman pedagog, psikolog veya psikoterapistten destek almak faydalı olabilir.

📲 Dilerseniz bizimle iletişime 0544 724 3650  geçerek bu süreçte profesyonel destek alabilirsiniz. 💯💯💯

🌎 Mylife #PsikolojikDanışmanlık & #Koçluk Merkezleri 🌎


8 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

😮‍💨😓 Psikolojik buhran nedir? Psikolojik buhran yaşayan birisi neler yaparak kendini bu durumdan - 12/06/2024
😮‍💨😓 Psikolojik buhran nedir? Psikolojik buhran yaşayan birisi neler yaparak kendini bu durumdan kurtarabilir? Neler yapmamalıdır? 😓😮‍💨 😢 Psikolojik buhran, kişinin şiddetli duygusal stres yaşadığı ve bu stresin fizyolojik, sosyal ve psikolo
👨‍👩‍👧‍👦 Oedipus Kompleksi Nedir? Oedipus Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler - 08/06/2024
👨‍👩‍👧‍👦 Oedipus Kompleksi Nedir? Oedipus Kompleksi ile başa çıkmak için babalar ve anneler neler yapmalı? Neler yapmamalı? 👨‍👩‍👧‍👦 👇👇👇 ✨ Oedipus Kompleksi, Sigmund Freud’un psikanalitik teorisinde yer alan ve çocukların yaklaşık 3-6 ya
🤯😵‍💫 ❗ Obsesif Kompulsif Bozuklukla (OKB) Nasıl Baş Edebiliriz? Neler Yapmalıyız? ❗😵‍💫🤯 - 05/06/2024
🤯😵‍💫 ❗Obsesif Kompulsif Bozuklukla (OKB) Nasıl Baş Edebiliriz? Neler Yapmalıyız? ❗😵‍💫🤯 ⚠️ Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB), takıntılı düşüncelerle ve bu düşünceleri hafifletmek amacıyla gerçekleştirilen tekrarlayan davranışlarla karakterizedi