google-site-verification=XtKKqRbJ9gM24tDGa91M0fp6DO8xwwqhZOI4iSwZUMk Mylife Psikolojik Danismanlik ve Koçluk - Psikolog, Pedagog, Terapist
  • Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam8
Toplam Ziyaret1113745
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim
Uzman Klinik Psikolog Pedagog Seans Telefonu 05321583555
Beden Dismorfik Bozukluğu Nedir?
16/12/2020

Beden Dismorfik Bozukluğu (BDB), insanların vücudunun bazı bölümlerinin çirkin göründüğüne inanmalarına yol açan mental bir sağlık durumudur. BDB'li insanlar, görünüşlerinde neyin kötü ya da yanlış olduğunu düşüncesine odaklanarak saatler geçirirler. Günde birçok kez görünüşlerini kontrol eder, düzeltir veya iyi görünüp görünmediklerini defalarca başkalarına sorarlar. Başkalarına küçük görünen kusurlar kendilerine büyük görünebilir ve bunlara uzun süre odaklanırlar.

Beden Dismorfik Bozukluğunun Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

Görünüşlerine aşırı odaklanırlar: BDB’li insanlar, görünüşlerinin hoşlanmadıkları kısımlarını düşünmekten vazgeçemezler. Derilerindeki sivilce veya burunlarının, gözlerinin, dudaklarının, kulaklarının veya ellerinin şekli veya görünümleri gibi belirli şeylere aşırı şekilde odaklanırlar.

Görünüşleri için üzülürler: BDB’li insanlar neredeyse her zaman görünüşleri hakkında endişeli, üzgün ve stresli hissederler.

Görünümlerini kontrol ederler veya düzeltirler: BDB’li insanlar görünümlerini tekrar tekrar kontrol etmeleri gerektiğini düşünürler. Örneğin, görünümlerini aynadan kontrol ederler ve aynı zamanda başkalarına da nasıl göründüklerini sorarlar ve görünümlerini günde birçok kez “düzeltirler”.

Görünmemeye çalışırlar: BDB'li bazı insanlar, zaman zaman başkaları tarafından görünmek istemezler. Bunun için de evde kalabilirler; kendilerini gizleyebilirler veya görünüşlerini değiştirmek için makyaj yapabilirler, şapka ya da kıyafet kullanabilirler. Bazıları çok stresli oldukları için aynaya bakmaktan bile kaçınırlar.

Görünüşleri hakkında yanlış düşünceleri vardır: BDB'li insanlar bedenlerini gerçekte olduğu gibi ya da başkalarının gördüğü gibi görmezler. Odaklandıkları kusurlar, aslında başkalarının zorlukla fark edebileceği şeylerdir, ama kendilerine büyük sorunlar gibi görünür. Doğru olmasa da çirkin göründüklerine inanmış durumdadırlar.

Beden Dismorfik Bozukluğunun Nedeni Nedir?

Beden dismorfik bozukluğunun gelişmesinde için çok fazla neden rol oynayabilir. Ancak uzmanlar aşağıda sıralanan şeylerin, bu bozukluk üzerinde etken olabildiğini söylemektedir:

Genler: BDB kısmen kalıtsal olabilir.

Serotonin: Serotonin beyinde bulunan normal ve gerekli bir hormondur. Düşük serotonin düzeyi BDB'nin ortaya çıkmasını açıklamaya yardımcı olabilir.

Beyin farklılıkları: Beyin bazı bölgeleri BDB'li insanlarda farklı görünür ve farklı çalışır.

Beden dismorfik bozukluğu, kişinin veya ebeveynlerinin yaptığı net bir şeyden kaynaklanmaz; bu, tedavi gerektiren mental bir sağlık durumudur. BDB kişinin herhangi bir hatası sonucu oluşmaz.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nasıl Teşhis Edilir?

Beden dismorfik bozukluğu tanısını bir ruh sağlığı uzmanı koyabilir. Sorular sorar ve kişinin BDB veya başka bir bozukluğu olup olmadığını tespit edebilmek için verilen cevapları dikkatlice dinlerler.

Beden Dismorfik Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Bilişsel davranışçı terapi (BDT): Bu terapi yöntemi, insanların kusurlarına daha az odaklanmayı, vücutları hakkındaki acı verici düşünceleri değiştirmeyi ve olumsuz düşünceleri kontrol ederek işlevsel olmayan davranışları yönetebilmeyi öğrenmelerinde yardımcı olur

İlaçlar: Serotoninin iyi çalışmasına yardımcı olan ilaçlar BDB'yi tedavi etmek için kullanılır. Bunlara bazen SSRI ilaçlar denir.BDB tedavisinde çoğu zaman, BDT tedavisi ile ilaçlar birlikte kullanılırlar.

 

 

 396 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? - 27/05/2021
Bakış açınızı korumak ve narsistin çarpıklıklarına alışmaktan kaçınmak için, sizi gerçekten tanıyan insanlarla zaman geçirmek ve düşüncelerinizi ve duygularınızı doğrulamak önemlidir.
ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI NEDİR? - 06/03/2021
Satın alamadığınızda kötü hissediyorsanız bağımlı olabilirsiniz!
Uzman Klinik Psikolog Tanya Halkacıoğlu Kimdir? - 03/03/2021
Herkese merhaba ben Uzman Klinik Psikolog Tanya Halkacıoğlu. Uzmanlık alanlarımı sizlerle paylaşmak istedim.
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI NELERDİR? - 25/01/2021
Karşıt olma karşı gelme bozukluğu çocuk ve ergenlerde görülen bir davranış bozukluğudur.
MÜKEMMELLİYETÇİLİK NEDİR? - 20/01/2021
Mükemmelliyetçilik, mükemmel olanın ulaşılabilir olduğu varsayımına dayanan ve mükemmel olana ulaşılması gerektiği inancından beslenen bir duygu, düşünce ve davranış bütününe verilen addır.
BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR? - 14/01/2021
Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişilerin temel özelliği aşırı bir şekilde kendisine bakılma gereksinimi duymasıdır.
EMPATİ NEDİR? - 31/12/2020
Duygular karşıdaki gibi hissetmeyi, düşünceler ise karşısındakini anlamayı sağlar.
ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU VE TEDAVİSİ - 26/12/2020
Çoklu kişilik bozukluğu filmlere, kitaplara konu olan bir psikolojik rahatsızlıktır.
PARANOİD BOZUKLUK (PARANOYA) NEDİR? - 23/12/2020
Paranoid kişilik bozukluğu, diğer insanların hareketlerini küçültücü ve tehdit edici olarak algılayan aşırı duyarlılıktır.
 Devamı