• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret1097524
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim
Uzman Klinik Psikolog Pedagog Seans Telefonu 05321583555
ÇOCUK VE ERGENLERDE CİNSEL KİMLİK BOZUKLUKLARI
16/12/2020

Cinsel kimlik; bireyin sahip olduğu kendi bedenini ve benliğini belli bir cinsiyet içinde kabul edişi; duygu ve davranışlarında buna uygun biçimde olan eğilimidir. Yani kişinin kendini erkek ya da kadın hissetmesidir. Cinsiyet; kişinin erkek ya da kadın olduğuna işaret eden anatomik ve fizyolojik özellikleridir. Genital organlar, hormonlar ve cinsiyet karakterlerinden oluşur.

Cinsel rol ise; kadın ve erkek arasında farklı olan davranışların örüntüsüdür (Oyun, iş seçimi, sosyal ilişkiler,flört ve seksüel davranışlar).

Cinsel yönelim; kişinin genel olarak kadına ya da erkeğe cinsel olarak ilgi duymasıdır (eşcinsel, heteroseksüel, biseksüel).

Cinsel Kimlik Gelişimi

İnsanlarda temel cinsel kimlik 2 yaş sonlanmadan oturur. Cinsel kimliğin gelişimi çevreden etkilenir. Cinsel roller de 4-5 yaş civarında netleşmeye başlar. Cinsel kimliğinden hoşnut olmama; kişinin doğduğunda sahip olduğu cinsiyetinden memnun olmaması, diğer cinsiyetin bedenine sahip olmak istemesi ve diğer cinsiyete ait görülmesidir. Erkeklerde %2, kızlarda %1-1,5 olarak görüldüğü tahmin edilmektedir. Farklı sorunlar nedeniyle kliniğe başvuran çocuklarda karşı cinsten olmayı arzu edenlerin sayısı daha yüksektir. Bu yakınmalarla başvuran kızlarda yakınmalar daha şiddetlidir.İlk belirtiler okul öncesi dönemde başlar. Bazı olgularda 2 yaşına gelmeden de karşı cinsin elbiselerine ilgi olduğu bildirilmektedir.

Erkek çocuklarda kız olmak isteme, pipisinin olmasından hoşlanmama, kızların giysilerini giymek isteme, oyunlarda kız rolleri alarak erkek rollerden kaçınma, kız oyuncakları ile oynama ve erkek oyuncaklarını reddetme, kadınsı davranışlar sergileme, oyun arkadaşı olarak kızları tercih etme, erkek oyunlarından hoşlanmama sıklıkla görülen belirtilerdir.

Kız çocuklarda da benzer şekilde erkek olmak isteme, erkek olduğunda ısrar etme, penisinin olmasını isteme, ayakta işeme, kız giysilerini reddedip erkek giysisi giyme isteme, oyunlarda erkek rolü alarak kız rollerinden kaçınma, erkek oyunlarını oynama ve kız oyunlarından kaçınma, erkeksi tavırlar ortaya koyma görülebilir.202 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nasıl Anlaşılır? - 27/05/2021
Bakış açınızı korumak ve narsistin çarpıklıklarına alışmaktan kaçınmak için, sizi gerçekten tanıyan insanlarla zaman geçirmek ve düşüncelerinizi ve duygularınızı doğrulamak önemlidir.
ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI NEDİR? - 06/03/2021
Satın alamadığınızda kötü hissediyorsanız bağımlı olabilirsiniz!
Uzman Klinik Psikolog Tanya Halkacıoğlu Kimdir? - 03/03/2021
Herkese merhaba ben Uzman Klinik Psikolog Tanya Halkacıoğlu. Uzmanlık alanlarımı sizlerle paylaşmak istedim.
DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI NELERDİR? - 25/01/2021
Karşıt olma karşı gelme bozukluğu çocuk ve ergenlerde görülen bir davranış bozukluğudur.
MÜKEMMELLİYETÇİLİK NEDİR? - 20/01/2021
Mükemmelliyetçilik, mükemmel olanın ulaşılabilir olduğu varsayımına dayanan ve mükemmel olana ulaşılması gerektiği inancından beslenen bir duygu, düşünce ve davranış bütününe verilen addır.
BAĞIMLI KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR? - 14/01/2021
Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişilerin temel özelliği aşırı bir şekilde kendisine bakılma gereksinimi duymasıdır.
EMPATİ NEDİR? - 31/12/2020
Duygular karşıdaki gibi hissetmeyi, düşünceler ise karşısındakini anlamayı sağlar.
ÇOKLU KİŞİLİK BOZUKLUĞU VE TEDAVİSİ - 26/12/2020
Çoklu kişilik bozukluğu filmlere, kitaplara konu olan bir psikolojik rahatsızlıktır.
PARANOİD BOZUKLUK (PARANOYA) NEDİR? - 23/12/2020
Paranoid kişilik bozukluğu, diğer insanların hareketlerini küçültücü ve tehdit edici olarak algılayan aşırı duyarlılıktır.
 Devamı