• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/mylifepsikoloji
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905447243650
  • https://www.twitter.com/mylifepsikoloji
  • https://www.instagram.com/mylifepsikoloji
Üyelik Girişi
Ziyaretçiler
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam18
Toplam Ziyaret1097525
Ürün ve Hizmetler
Site Haritası
Anket
Hangi Koçluk Hizmetine İhtiyaç Duyuyorsunuz?
Takvim
Çocuk Gelişim Uzmanı Suzan Sevindik Pedagog 0533 373 81 23
nazus29bfs@gmail.com
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNDE AKIL VE ZEKA OYUNLARININ ÖNEMİ
25/12/2020

     OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİNDE AKIL VE ZEKA OYUNLARININ ÖNEMİ

 

Çocukların hangi yaşta olursa olsunlar, olmazsa olmazları oyunlardır. Oyun oynarken çocuklar birçok gelişimlerini tamamlamış olurlar. Çocukluk döneminin başı sayılan, okul öncesinde “Akıl ve Zeka Oyunları” nın uygulanması çocuklarda aşama-aşama kişilik gelişimlerini destekler. Başta farkındalık becerisi gelişir. Daha sonra ayırt etme becerisi, görsel becerileri gelişir. “Akıl ve Zeka Oyunları” oynayan okul öncesi öğrenciler de üretkenlik, düşünme becerisi, görsel algı, analiz becerisi, dikkat, odaklanma, hayal gücü, sayısal zeka gücü, sözel zeka gücü, duygusal zeka, refleks gelişimi gibi farkındalıklarını geliştiren bir eğitim sistemidir. “Akıl ve Zeka Oyunları” nı grup çalışması olarak verince bu sayede sosyal beceri ve iletişim yeteneklerini geliştirir.

 

            “Akıl ve Zeka Oyunları” nı, soyut ve somut objeler  arasındaki ilişkiyi kurabilme, stratejik bakış açısı geliştirme, sözel ifade ve el becerileri kullanabilme, psikomotor becerilerini geliştirme olarakda tanımlayabiliriz. “Akıl ve Zeka Oyunları” çocuklar için keyifli bir öğrenme metodudur. Uluslararası üniversitelerde yapılan testler de akıl ve zeka oyunlarının IQ seviyelerini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Çocuk oyun oynarken karar verme hafızada tutma, stratejik düşünme, akıl yürütme, problem çözme, zihinsel becerilerini geliştirme imkanı bulur. Hafta da iki kez oynanılan zeka oyununun bilimsel olarak IQ seviyesini %13, mantık seviyesinin de %33 olarak arttırdığı kanıtlanmıştır. “Akıl ve Zeka Oyunları” sayesinde çocukların beyninin yüksek performans göstermesi mümkündür. Bu şekilde daha isabetli kararlar verebiliyorlar.

            

            “Akıl ve Zeka Oyunları” sayesinde aileler, çocuklarını çok iyi tanır ve farklı alandaki becerilerini keşfedebilirler. Böylece aile ve çocuk arasında daha etkili  bir iletişim kurulabilir, çocuğu ile kurduğu iletişim gelişir ve karşılıklı daha anlayışlı bir dönem başlamış olur.

 

Eğer çocuğunuz  oyunlara, etkinliklere, paylaşımlara odaklanamıyor, çabuk sıkılıyor, uyum vb sorunlar yaşıyor ise mutlaka bir pedagog veya çocuk psikoloğundan profesyonel yardım almalısınız.

 359 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÇOCUK NEYİ UNUTMAZ. - 03/03/2021
Çocukluk dönemi beynimizin hızla gelişip şekillendiği dönemdir.Çocuklar herşeyi unutur ama yaşattığınız hisleri unutmaz.
İNATÇI ÇOCUKLA BAŞA ÇIKMANIN YOLLARI - 17/02/2021
Her yaş grubunda karşımıza çıkan anne babaların kabusu haline gelen çocuklar da inatlaşma ve hayır kelimesini kabullenememe.
DİSLEKSİ OKUL ÖNCESİ DÖNEM DE FARKEDiLİR Mİ ? ÖNCELİKLE DİSLEKSİ NEDİR? - 27/01/2021
Disleksi özel öğrenme güçlüğüdür. Disleksi özel öğrenme güçlüğüdür. Disleksi okuma bozukluğu olarakta tanımlanabilir .Disleksi çocuğun dil sisteme ile ilgili bozukluk yaşamasıdır.
PANDEMİ SÜRECİNDE DERS ÇALIŞMAK İSTEMEYEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALIYIZ? - 22/01/2021
Ders çalışmak beynin sevmediği bir eylemdir. Özellikle de pandemi süresinde bozulan düzen ve eğitim sistemi de buna gem vurmaktadır. Bunu beynimize kabul ettirmek gerekir.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ - 09/01/2021
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM kurumları toplumun yapı taşlarıdır. Temel gelişim yaşı,0-6 aralığıdır. Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir.
HANGİ DURUMLARDA PEDAGOG´A BAŞVURULUR? - 07/01/2021
Ebeveynler çocuklarının mutlu ve sağlıklı büyümeleri için, çocukların hayatlarındaki önemli değişikliklerde yaşanabilecek olası problemleri önlemenize ve çocuğunuzun mutlu ve sağlıklı yetişmesine zemin hazırlayacaktır.